Založte si mrazuvzdornú kaktusovú skalku
Kaktusy vnímame ako vyslovene teplomilné rastliny, ktoré pre život potrebujú enormné teplo. v skutočnosti, je to však trošku inak. V prvom rade, takmer všetky druhy znesú teploty do mínus desať stupňov Celzia za predpokladu, že je ich koreňový systém dostatočne preschnutý. Ak by sa v ňom nachádzala voda, ktorá by zamrzla, rastlina by neprežila. Okrem toho poznáme aj druhy, ktorým nerobí problém ani mínus dvadsať až dvadsaťpäť stupňov. A práve tieto môžete použiť na exotickú kaktusovú skalku, ktorá prežije aj našu zimu.
Druhy kaktusov, ktoré môžete vysadiť do vonkajšej skalky
Tieto druhy kaktusov zvládnu teploty až okolo dvadsiatich piatich stupňov pod nulou
ROD CYLINDROPUNCIA: Cylindropuncia- leptocaulis, imbricata
ROD OPUNCIA:Opuntia- fragilis, polyacantha, hystricina, erinacea
Poznáme aj ďalšie druhy, ktorým mráz nevadí. Pre nich je však kritická hodnota už okolo mínus osemnástich stupňov Celzia. Preto sa hodia skôr do teplejších oblastiach Slovenska. pomôcť môže aj poriadne prikrytie čačinou, lístím, alebo netkanou fóliou.
- Scerocactus glaucus
- Mammillria wrighti
- Echinocereus baileyi
- Pediocactus sompsonii
V skalke, kde chceme pestovať kaktusy, by sme mali trošku upraviť pôdu. Väčšine druhov vyhovuje ľahká a dobre priepustná zemina. Ideálne je, ak zmiešate piesok s jemným štrkom a troškou rašeliny. Kaktusy nie sú náročné na živiny a samozrejme ani na vodu. Premokrenie pôdy je ale pre nich smrteľné.
Aj keď ide o druhy, ktoré nemajú problém s mrazmi, počas vegetačného obdobia, teda v lete potrebujú teplo, ako každé iné. Na kaktusovú skalku, si preto vyberte miesto, kde svieti veľa slnka, ideálne po celý deň. Je taktiež dobré, ak bude chránené pred vetrom. Môžete ju umiestniť napríklad k južnej strane domu, alebo takto orientovanému plotu.
Ku kaktusom sa veľmi dobre hodia rôzne kamene a naše domáce druhy skalničiek. Ak by ste k nim chceli počas leta vyložiť aj chúlostivejšie druhy, ktoré na zimu sťahujete do vnútra, pripravte si v skalke niekoľko otvorov, kde vložíte celé kvetináče aj s kaktusmi.
Kaktusy vnímame ako vyslovene teplomilné rastliny, ktoré pre život potrebujú enormné teplo. v skutočnosti, je to však trošku inak. V prvom rade, takmer všetky druhy znesú teploty do mínus desať stupňov Celzia za predpokladu, že je ich koreňový systém dostatočne preschnutý. Ak by sa v ňom nachádzala voda, ktorá by zamrzla, rastlina by neprežila. Okrem toho poznáme aj…