Chutné chutney

Chutné chutney

V názve tohto článku som použila spojenie slovenského a anglického slovíčka, snáď mi to nebudete mať za zlé. Ale veľmi sa mi páčili napísané spolu, pretože vyzerajú skoro rovnako. Reč bude o kulinárskej špecialitke. O chutnom čatní.
Ide o druh  omáčky, ktorá ale nemusí byť riadka, ako sme v našich končinách zvyknutý. Môže byť aj suchšia.

indické jídlo

Pôvodom pochádza z Indie. Preto sa najprv venujme „filozofii“ pravej indickej. Tu sa líši jeho výroba región od regiónu, náboženská skupina od náboženskej skupiny. Jedno ale majú spoločné. Vždy sa pripravuje z čerstvých surovín a čerstvých korenín. To znamená, že ak je prísadou napríklad korenina, ktorá nemá zrovna sezónu a bude ju treba použiť, omáčka sa proste nepripravuje.

Základnými ingredienciami sú zelenina, ovocie alebo ich vzájomná kombinácia. Napríklad jablká, mango, hrušky, paradajky, hrozienka, kokosové orechy, cesnak, cibuľa, papriky. Na dochutenie sa používajú rôzne bylinky a korenia.  Napríklad mäta, med, kurkuma, škorica, citrusové šťavy, zázvor, chilli, koriander.
Ingrediencie sa spolu varia na miernom plameni aj niekoľko hodín. Tým sa docieli odparovanie tekutiny a omáčka pekne hustne. Výsledkom je väčšinou kontrastná, a pritom harmonická,  ostro – sladko – slano –  kyslá chuť. Ale vyrábajú sa aj sladšej, korenistejšej alebo menej výraznejšej chute. Takisto buď hladšej konzistencie, alebo s väčšími kúskami.

Z Indie, ktorá bola storočia Britskou kolóniou, sa dostali recepty na čatní aj do ďalších kolónií, ktoré mala Británia. Takže na viacero kontinentov. A samozrejme aj do jej vlastnej domoviny. Boli rôzne upravované, takže je skoro nemožné vystopovať nejaký pôvodný recept. V každej krajine si ho aj tak vyrábajú podľa svojich chutí. Takže zatiaľ čo Ázia preferuje korenistejšie, v Európe dávame prednosť sladšiemu. Takisto u nás nedodržiavame ani úplnú čerstvosť zložiek. Pomáhame si konzervovanými, mrazenými zeleninami a rovnako aj ovocím. Koreniny pridávame aj v sušenom stave.

bylinky

Ak ste ešte neobjavili čaro čatní v miske, určite vyskúšajte niektorý z receptov. Zvoľte si taký, ktorého výsledkom bude chuť harmonizujúca s jedlom, ku ktorému ho budete servírovať. Určite si pochutíte.

V názve tohto článku som použila spojenie slovenského a anglického slovíčka, snáď mi to nebudete mať za zlé. Ale veľmi sa mi páčili napísané spolu, pretože vyzerajú skoro rovnako. Reč bude o kulinárskej špecialitke. O chutnom čatní. Ide o druh  omáčky, ktorá ale nemusí byť riadka, ako sme v našich končinách zvyknutý. Môže byť aj suchšia. Pôvodom pochádza z Indie. Preto sa…