Čaro tradičnej kuchyne
Ak by sme sa bližšie zaujímali o dejiny slovenskej kuchyne, zistili by sme, že prešla určitým vývojom. V minulosti to nebolo veľmi ľahké a už vôbec to nebola prechádzka ružovým sadom. Slovenská kuchyňa bola označovaná ako kuchyňa biedy. Avšak v posledných rokoch je o slovenskú kuchyňu oveľa väčší záujem a to nielen doma ale aj v zahraničí. Príťažlivé jedlá našej kuchyne vyhľadávajú labužníci, ktorí si ich pochvaľujú.
Ak by sme hľadali korene dnešnej slovenskej gastronómie, pravdepodobne by siahali až do obdobia Veľkomoravskej ríše.
V tom období sa používala najmä čistá voda, potom časti domácich rastlín, a až na treťom mieste bolo mäso z domácich zvierat a mliečne výrobky z domácich zvierat. Uhádli by ste, čo bolo najčastejšou potravou v tomto období? Boli to rôzne placky a kaše z všelijakých obilnín. Placky sa spravidla pripravovali na kameňoch alebo v popole zväčša na kapustnom alebo inom liste. Kaše sa v bežnejších dňoch pripravovali slané, ale v slávnostnejších dňoch sa kaše podávali s medom. Sladilo sa nielen medom, ale aj jahodami, malinami, čučoriedkami, sirupmi, sušeným ovocím ale aj čerstvým ovocím. Na stole nemohol chýbať chlieb. Ten sa piekol žitný.
V tomto období, začiatkom 9. storočia, o ovocie a zeleninu nebola núdza. Konzumovali sa väčšinou v surovej podobe. Naši predkovia najradšej používali množstvo liečivých rastlín, ako napríklad žihľavu, mladé listy púpavy, cibuľky rôznych rastlín a cesnak. Cesnak je dodnes považovaný za nesmierne zdravú a prevenčnú lahôdku. Bylinky poskytovali širokú škálu korenín (rasca, majoránka), čo sa dá taktiež povedať o niektorých hubách. Polievky sa varili z obilnín ale aj s pridaním mlieka, kvasu, srvátky, húb a mäsa. Mäso sa jedávalo len príležitostne a pila sa voda z prameňov, okrem medoviny sa príležitostne pilo aj nechmelené pivo. Čaje sa stali obľúbenejšími až neskôr.
Za posledné desaťročia sa v našom stravovaní zmenilo naozaj veľa. Naši krajania poznali len chudobné slovenské jedlá z obilnín, krúp, zemiakov, mlieka, kyslej kapusty, strukovín a bryndzu. Tak vznikli obľúbené jedlá. Viete, ktoré sú to? Bryndzové halušky, haruľa – zemiaková baba, posúchy, lokše, kapustnica, fazuľová či šošovicová polievka.
Vplyv na našu kuchyňu bez pochýb mala aj francúzska, maďarská, česká, rakúska a ukrajinská kuchyňa.
Tradičná slovenská kuchyňa prešla zložitou cestou vývoja aj napriek zlým podmienkam a silnému vplyvu iných národných kuchýň si dokázala zachovať svoje chute. Ako už bolo spomenuté, väčšina slovenských jedál vzniklo najmä z nedostatku. Dnes ich však zaraďujeme medzi typické slovenské jedlá a dá sa povedať, že dnes slovenská kuchyňa slávi „zmŕtvychvstanie“.
Ak by sme sa bližšie zaujímali o dejiny slovenskej kuchyne, zistili by sme, že prešla určitým vývojom. V minulosti to nebolo veľmi ľahké a už vôbec to nebola prechádzka ružovým sadom. Slovenská kuchyňa bola označovaná ako kuchyňa biedy. Avšak v posledných rokoch je o slovenskú kuchyňu oveľa väčší záujem a to nielen doma ale aj v zahraničí. Príťažlivé jedlá našej kuchyne vyhľadávajú…