Čo je abstraktné umenie?
Pre pochopenie tohto štýlu umenia si nejeden človek už lámal hlavu. Hlavne ľudia, ktorí sa neorientujú v týchto kruhoch. Frázy typu ,,To zvládnem aj ja”, sú zbytočné a veľakrát, znalcom umenia až stúpne tlak. Ale prečo? Veď to vyzerá tak jednoducho. Pokúsime sa vám vysvetliť, prečo nie je abstraktné umenie hodné tohto znevažovania.
Každý z nás má na veci svoj vlastný individuálny pohľad. Práve v tomto sa môžeme s abstraktným umením zhodnúť. Vždy ide o individualitu. V tomto prípade umelca, ktorý dielo tvorí. Odvíjať sa môže z čohokoľvek, ale v prvom rade ide o pocit a myšlienku! Zachytenie abstraktu. A ten si každý musí nájsť sám.Hlavný znak je, že dielo neobsahuje konkrétne veci, ako realisticky poňatá maľba.
Takže, čo to je?
Vyjadrovanie pocitov alebo myšlienok môže byť občas veľmi namáhavé. Umenie nás má hlavne robiť šťastnými. Jeho tvorbou sa človek môže veľmi rýchlo odosobniť a zrelaxovať. Ale čo ak nás nebaví tvorba realistickej podoby a detailná kresba? Práve od toho tu je abstrakt. Forma umenia, ktorá má nechať človeka voľne rozhodnúť, čo na plátne zrealizuje. A môžete sa naozaj prejaviť mnohými spôsobmi, od fľakov, špliechania alebo len vyfarbenia celého plátna.
Pri hodnotení mnohých drahých kúskov abstraktu sa z davu vždy ozve:,,Veď to urobím aj ja!” Veta, ktorú veľmi radi používajú laici a nechápu možnú hodnotu diela. V umení sa každý originál ráta, ako veľmi cenná vec. Vymyslieť nový smer umenia nie je jednoduchá záležitosť. Preto sa väčšinou odpovedá: ,,Áno, ale neurobil si to prvý!”
Ako to začalo?
Vasilij Kandinskijsa považuje za prvého zo zakladateľov abstraktného umenia, takže je nevyhnuté ho spomenúť. Kandinskij nezačal ihneď s abstraktnou tvorbou, predchádzali tomu roky prepracovávania svojich techník a skúmania svojho podvedomia.
A tak vznikol prvý abstraktný obraz, roku 1910. Kandinskij rozprával, že hlavnou inšpiráciou mu prišli práve obrazy od Maneta s kopou sena. Vravel, že najprv ani nevedel, že sa pozerá na jeho obraz, ale skúmanie spočívalo práve v štúdiu jeho tvarou a farebnosti. Obraz vznikol práve, okrem iného, na základe hudby. Kandinskij totiž popri maľbe počúval hudbu a na základe rôznych tónov maľoval tvary a k nim farby. Každá mala svoj charakter a vysvetlenie. Takéto “počutie farieb” sa inak nazýva aj synestetické vnímanie.
Ďalšou inšpiráciu pre prvotné abstraktné maľby bola aj detská tvorba. V tomto období to bol veľmi obľúbený inšpiračný námet. Deti maľujú úprimne a spontánne a presne o to šlo. Ich hlavnou myšlienkou bolo zabúdať na akademizmus, ktorý bol predošlé roky veľmi populárny a pri maľbe sa uvoľniť.
Z radu umelcov, ktorí tvorili abstraktné obrazy sú napríklad aj: francúzsky umelec Robert Delaunay, Kazimir Malevic z Ruska alebo známy Piet Mondrian z Holandska.
V neskoršom obdobia,v 40.-60.rokoch vznikol hlavne na tomto koncepte Abstraktný expresionizmus, kde sa snažili umenie využíva ako formu terapie, po následkoch 2. svetovej vojny. Zapadá do neho tvorbaJacksona Polloca, ako aj Marca Rothka a i.
Pre pochopenie tohto štýlu umenia si nejeden človek už lámal hlavu. Hlavne ľudia, ktorí sa neorientujú v týchto kruhoch. Frázy typu ,,To zvládnem aj ja”, sú zbytočné a veľakrát, znalcom umenia až stúpne tlak. Ale prečo? Veď to vyzerá tak jednoducho. Pokúsime sa vám vysvetliť, prečo nie je abstraktné umenie hodné tohto znevažovania. Každý z…